مولتی اسپیندل Multi Spindle

مولتی اسپیندل (Multi Spindle) چیست؟

مولتی اسپیندل دستگاه هایی می باشند که قادر هستند عملیات سوراخکاری ، قلاویزکاری و برقوکاری چندین حفره را بصورت همزمان بر روی قطعه کار با قطرها و زوایای مختلف انجام دهند.

در بسیاری از کارخانجات صنعتی و کارگاه ها هر مرتبه از انجام عملیات های فوق توسط نیروی انسانی انجام می شود که به همین دلیل بروز خطا و عدم یکسان بودن قطعات تولیدی بسیار زیاد و اجتناب ناپذیر است. هر چند این روش تولید برای محصولات با تیراژ پایین توجیه پذیر است ولی برای محصولات که در تیراژ بالا تولید می شوند توجیه پذیر نبوده و توجیه اقتصادی ندارد. با استفاده از دستگاه های مولتی اسپیندل می توان از بروز اینگونه خطاها جلوگیری کرده و در مدت زمان کوتاه تر قطعات را تولید نمود. به عنوان مثال با استفاده از یک مولتی اسپیندل 4 محوره می توان یک قطعه ای که داری 4 حفره می باشد را در یک مرحله با استفاده از نیروی انسانی کمتر و زمان مناسب تر سوراخکاری نمود.

انواع مولتی اسپیندل ها

مولتی اسپیندل ها در دو نوع کلی ثابت و متغیر تولید می شوند که هر کدام می توانند دارای محورهای متعددی باشند و قابلیت نصب بر روی انواع دریل های ستونی ، دستگاه های فرز ، دستگاه های مخصوص و ... را  دارا می باشند.

مولتی اسپیندل های متغیر(Variable axis Heads) : معمولاً بصورت دومحوره (دوتایی) ، سه محوره (سه تایی) و چهارمحوره (چهارتایی) در انواع خطی و غیر خطی تولید می شوند. الیته در مولتی اسپیندهای متغیر نوع گاردونی (adjustable joint Multi Spindle heads) بیشتر از این تعداد محور نیز به کار برده می شوند. مولتی اسپیندل های متغیر در سایزهای مختلف تولید می شوند که هر سایز قادر به انجام عملیات سوراخکاری ، قلاویزکاری ، برقوکاری در حداقل و حداکثر فاصله مشخص است و هر کدام داری حداقل و حداکثر قطر کارگیر ابزار می باشند. حرکت کلیه محورهای مولتی اسپیندل های متفیر معمولاً تابع یک دایره (دایره بزرگ) می باشند که هر محور نیز حول خود (دایره کوچک) قابل حرکت می باشند که بدین صورت می توان فاصله محورها از یکدیگر را تنظیم نمود.

 مولتی اسپیندل های متغیر AST Power

مولتی اسپیندل های ثابت (Fixed Multi Spindle) : در مولتی اسپیندل های ثابت فاصله بین محورها ثابت بوده بر اساس نقشه در خواستی از طرف خریدار تولید می گردند. البته قطر کارگیر ابزار محورها می توانند بر اساس نفشه در یک رنج محدود تغیر کنند.

مولتی اسپیندل های ثابت AST Power

انتخاب مولتی اسپیندل مناسب : با در نظر تعداد حفره های موجود ، فواصل بین مرکز تا مرکز حفره ها و قطر حفره ها می توان بهترین سایز مولتی اسپیندل را انتخاب نمود.

نحوه نصب مولتی اسپیندل ها بر روی دستگاه ها : معمولاً انتهای اکثر مولتی اسپیندل ها داری 4 حفره قلاویز کاری شده می باشند که برای بستن رابط به آنها و اتصال به دستگاه های مختلف و در نتیجه انتقال دوران می باشند که در عکس ذیل نحوه ساخت و اتصال آن را می توان مشاهده نمود.

نحوه اتصال مولتی اسپیندل به دستگاه ها

مزایای مولتی اسپیندل ها : 1- دقت بسیار بالا 2- زمان کوتاه انجام پروسه سورخکاری ، قلاویزکاری یا برقوکاری 3- صرفه اقتصادی به دلیل استفاده از نیروی انسانی کمتر

شرکت آذرصنعت با همکاری با بزرگترین سازندگان مولتی اسپیندل در جهان و فراهم نمودن رنج وسیعی از مولتی اسپیندل های متفیر آماده خدمت به صنعت گران و تولید کنندگان می باشد. 

1- نماینده انحصاری مولتی اسپیندل های AST Power در ایران

2- نماینده رسمی مولتی اسپیندل های MPA ایتالیا در ایران

3- نماینده رسمی مولتی اسپیندل های OMG ایتالیا در ایران